XIII Marijos Gimbutienės skaitymai


XIII Marijos Gimbutienės skaitymai

Tryliktą kartą Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje, Arsenalo g. 3, rengiami žymiausiai lietuvių archeologei, daugelio knygų ir straipsnių autorei prof. Marijai Gimbutienei (1921–1994) dedikuoti skaitymai. Prof. Marijos Gimbutienės skaitymai apima platų temų ratą: simbolinių reikšmių paieškas, gamtinės aplinkos, senovės gyvenviečių ir ūkio tyrimus, archeologijos mokslo sklaidą.

Kviečiami dalyvauti archeologai, akademinis jaunimas, visi besidomintys Lietuvos priešistore ir istoriniais laikais, naujausiais moksliniais atradimais.

Įėjimas nemokamas
 
 
 
 
 
 
 
 


2016 m. programa

Vasario 17 d. 17 val.

Dr. Povilas Blaževičius skaitys pranešimą Arkliai Vilniaus pilyje archeologinių tyrimų duomenimis, dr. Daiva Steponavičienė pristatys vėlyvojo geležies amžiaus žirgo aprangos rekonstrukciją.

Pirmasis pranešimas specialistus ir plačiąją visuomenę supažindins su arklio istoriją pasakojančiais eksponatais iš Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rinkinių. Tema suskaidyta į tris pagrindines potemes: darbinis arklys ir žirgas; arklys – žaislas; arklys – žaliava. Remiantis plačiu artefaktų spektru skirtingais aspektais bus analizuojama arklio ir žirgo svarba pilies, dvaro ir miesto gyventojams XIV–XIX amžiuje.

Antrajame pranešime bus kalbama apie vėlyvojo geležies amžiaus ir Lietuvos valstybės kūrimosi pradžios laikotarpio (XII–XIII a.) žirgo aprangą, laidosenos gentinius skirtumus, tradicijų specifiką.

Bus pristatyti 2014 m. vykdyto projekto rezultatai: pasitelkus patyrusius meistrus, senovinių juvelyrikos, kalvystės, tekstilės technologijų specialistus, rekonstruotojus, remiantis Lietuvos archeologine medžiaga, atkurta žirgo apranga. Išpuoštas žirgas jau buvo rodytas visuomenei kultūros renginiuose Vilniuje, Alytuje ir Kernavėje.

Kovo 2 d. 17 val.

Kovo 2 d. 17 val. bus plačiai aptariami naujausi visoje Europoje žinomo akmens amžiaus gyvenviečių komplekso Šventojoje tyrinėjimai.

Pasitelkę naują tyrimų įrangą, naudodami šiuolaikinius metodus, archeologai Gytis ir Giedrė Piličiauskai, Rokas Vengalis ir jų pagalbininkai atskleidė daug naujų faktų apie Baltijos jūrą, gamtinę aplinką akmens ir bronzos amžiuje, apie pajūrio žvejų gyvenseną, mitybą ir ūkį.

Pranešimų temos:
Dr. Rokas Vengalis
Šventosios paleoreljefo rekonstrukcija geofizikiniais metodais

Dr. Gytis Piličiauskas
Lietuvos pajūrio subneolito ir neolito gyventojų dieta C ir N stabiliųjų izotopų tyrimų duomenimis

Dr. Giedrė Piličiauskienė
Žvejyba Šventosios subneolito gyvenvietėse zooarcheologinių tyrimų duomenimis

Skaitymai vyks Archeologijos ekspozicijos salėje pirmame aukšte.

Kovo 16 d. 17 val.

Dr. Giedrė Motuzaitė Matuzevičiūtė skaitys pranešimą Stepių geoglifai – raktas į sudėtingą piemenų klajoklių visuomenę, kuris supažindins su neseniai surastais paslaptingais Kazachstano stepių klajoklių ženklais iš žemės ir akmenų – geoglifais. Kartu su užsienio šalių mokslininkais geoglifus tyrinėjanti lietuvių archeologė apžvelgs surinktas žinias, pirmųjų tyrimų rezultatus ir interpretacijas. Antroje vakaro dalyje Daiva ir Vykintas Vaitkevičiai savo pranešimu Laidojimo kryptys: mitologinių tyrimų gairės atsigręš į baltų mitus, nagrinės Saulės, Mėnulio ir žvaigždžių reikšmę laidosenai, ieškos atsakymų į klausimus apie Lietuvos priešistorinių laidojimo paminklų pobūdį ir raidą.

Kovo 30 d. 17 val.

Vakaro metu bus kalbama apie plačiausiai Žemaitijoje archeologų tyrinėtos Kurtuvėnų dvaro sodybos (Šiaulių r.) istoriją, jo savininkų ir gyventojų kultūrą, papročius, ūkį. Archeologei doc. Birutei Salatkienei į pagalbą atėjusi Jūratė Paškonytė ištyrė gausų ir vertingą gyvulių kaulų rinkinį iš XVII–XIX a. kultūrinių sluoksnių ir supažindins su tyrimo rezultatais.

Skaitymai vyks Archeologijos ekspozicijos salėje pirmame aukšte.

Balandžio 13 d. 17 val.

Paskutinis šių metų Marijos Gimbutienės skaitymų vakaras skiriamas archeologijos sklaidai visuomenėje. Archeologės doktorantės Monika Žemantauskaitė, Arnita Petrulytė ir Gabrielė Gudaitienė dalysis darbo su vaikais ir jaunimu patirtimi, bus plačiai kalbama apie Lietuvos mokyklų muziejus, ten saugomus archeologinius radinius, jų mokslinę ir kultūrinę vertę, išsaugojimo galimybes.

Skaitymai vyks Archeologijos ekspozicijos salėje pirmame aukšte.


balandžio 13, 2016 | Senasis arsenalas, Archeologijos ekspozicija, Arsenalo g. 3


Kitos naujienos

Home buttonAtgal