XIV a. pab.–XV a. monetų radiniai

Sava piniginė sistema galutinai susiformuoja išleidus savo monetas. Tai įvyko apie 1386 m., kai Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila (1377–1392) tapo Lenkijos karaliumi. Pirmosiose LDK monetose buvo vaizduotas karūnuotas portretas ir ratu einanti legenda MAGNA REGINA (didžioji karalienė) bei liūtas su pynute arba mazgu virš nugaros. Be šių monetų, Jogaila kaldino dar penkių tipų monetas. Nuo 1392 m. monetų kaldinimą perėmė didysis kunigaikštis Vytautas (1392–1430). Vėliau monetos kaldintos Kazimiero (1440–1492) valdymo metais.

XIV a. pab.–XV a. pinigų apyvarta nebuvo labai išsiplėtojusi. Daugiausia cirkuliavo vietinių monetų, pradžioje jų koncentracija apėmė tik Vilnių ir Rytų Lietuvą. XV a., ypač antroje jo pusėje, monetos išplito po visą Lietuvą. Apyvartoje svarbią reikšmę įgavo ne tik vietinės monetos, bet ir Čekijos grašiai. Monetų padaugėjo, nes pradėta daugiau jų kaldinti, o svarbiausia – intensyvėjo prekybiniai ryšiai, augo miesteliai, vystėsi amatai. Tačiau lyginant šio laikotarpio monetų radinius su vėlesnių laikų radiniais, galima teigti, kad tarp gyventojų cirkuliavo labai nedidelis monetų kiekis.

Vienas iš parodos akcentų, atspindinčių monetų apyvartą XIV–XV a. sandūroje, yra 2005 m. Valdovų rūmų teritorijoje rastas monetų lobis. Šiame lobyje buvo du Prahos grašiai (vienas falsifikatas), Jogailos (dviejų tipų) ir Vytauto moneta, kaldinta apie 1401 m. Smolenske.

Be vietinių ir Čekijos monetų, ypač paplitusių XV a., apyvartoje pasitaikydavo ir kitų kraštų monetų.

 

Image

Vilniaus, Žemutinės pilies lobis (apie 1386–1387/2003)


 

Image

LDK. Jogaila. Denaras. Apie 1388–1392 m.
Sidabras. Ø 12,1 mm, Pranciškonų bažnyčia, Vilnius


 

Image

LDK. Vytautas. Denaras. Apie 1392–1393 m.
Sidabras. Ø 16,3 mm, Valdovų rūmai, Vilnius


 

Image

LDK. Vytautas. Denaras. Apie 1393–1396 m.
Sidabras. Ø 12,7 mm, Valdovų rūmai, Vilnius


 

Image

LDK. Vytautas. Denaras. Apie 1401–1402 m.
Sidabras. Ø 11,4 mm, Pranciškonų bažnyčia, Vilnius


 

Image

Lietuvoje rastų XIV–XV a. monetų lobių radimviečių planas


 

Image

Vilniaus, Žemutinės pilies lobis (apie 1401/2005)


 

Image

Aukso orda. Džanibekas. Pulas. 752 m. (1350/1351 m.).
Varis. Ø 18,0 mm, Valdovų rūmai, Vilnius


 

Image

Kryžiuočių ordinas. Vinrichas fon Kniprodė. Šilingas. Apie 1380–1382 m.
Sidabras. Ø 21,5 mm, Valdovų rūmai, Vilnius


 

Image

Lenkija. Jogaila. Denaras. Apie 1386–1387
Sidabras. Ø 11,3 mm, Valdovų rūmai, Vilnius


 

Image

Vismaras. Pfenigas. XV a. I p.
Sidabras. Ø 12,1 mm, Pranciškonų bažnyčia, Vilnius

<- atgal | toliau ->