Šv. Kristoforo statulėlė – už atskleistas 1863–1864 metų sukilimo paslaptis

 
 

Trejus metus trukę tarpdisciplininiai tyrimai, kurių centru tapo Lietuvos nacionalinis muziejus, buvo įvertinti – Vilniaus miesto gimtadienio proga vykstančių Šv. Kristoforo apdovanojimų metu statulėlę už atskleistas 1863–1864 metų sukilimo paslaptis atsiėmė mokslininkų grupė, identifikavusi sukilėlių palaikus.

Tyrimai prasidėjo 2017 metų pradžioje, kai Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai, vykdydami Gedimino kalno archeologinius kasinėjimus, aptiko pirmuosius palaikus. Į juos įsitraukė didelė archeologų, istorikų, menotyrininkų, restauratorių, antropologų ir kitų specialistų komanda iš Lietuvos nacionalinio muziejaus, Vilniaus universiteto, Lietuvos istorijos instituto ir Valstybinės teismo medicinos tarnybos. Bendromis pastangomis per tris tyrimų etapus buvo aptikti, ištirti ir identifikuoti dvidešimties Lukiškių aikštėje nužudytų sukilėlių palaikai. Šį svarbų atradimą pernai rudenį vainikavo valstybinės 1863–1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių laidotuvės.

Apdovanojimo ceremonijoje dalyvavo ir statulėlę atsiėmė Vilniaus universiteto mokslininkai prof. dr. Rimantas Jankauskas ir dr. Justina Kozakaitė, Lietuvos istorijos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja prof. habil. dr. Tamara Bairašauskaitė, Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai Gytis Grižas ir Valdas Steponaitis, Valstybinės teismo medicinos tarnybos ekspertai dr. Giedrius Kisielius ir Jūratė Jankauskienė.

Susipažinti su išsamia tyrimų medžiaga visuomenė gali pernai išleistoje kolektyvinėje monografijoje „1863–1864 metų sukilėlių kelias į mirtį ir atgimimą“, o vasario mėnesį apdovanojimas bus eksponuojamas Buvusioje areštinėje, T. Kosciuškos g. 1.

sausio 30, 2020


Kitos naujienos

Home buttonAtgal