Kultūros naktis


Kultūros naktis

Lietuvos nacionalinio muziejaus padaliniai Vilniaus gynybinės sienos bastėja ir Kazio Varnelio namai-muziejus dalyvauja birželio 15 d. vyksiančioje Kultūros naktyje.

Kazio Varnelio namų-muziejaus pastatų istorija

Nuo 21 valandos iki pat vidurnakčio Kazio Varnelio namuose-muziejuje vilniečiai ir miesto svečiai galės susipažinti su Mažosios gildijos ir Masalskio namų pastatų istorija, o vidiniame muziejaus kieme ant pastatų sienų bus projektuojami archyvuose saugomi istoriniai vaizdai – senieji planai ir fotografijos.

Bastėjoje vėl gyvena Baziliskas

Nuo 18 iki 23 valandos Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje bus galima susipažinti su kadaise visą miestą pustrečio kilometro ilgio žiedu juosusios gynybinės sienos ir vieno iš išlikusių šios sienos elementų – bastėjos – istorija.

Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras 1503 m. suteikė Vilniaus miestiečiams privilegiją, kuria atleido nuo karo prievolės bei mokesčių ir nurodė pastatyti miesto gynybinę sieną. 1522 m. sienos, skirtos apsisaugoti nuo besikuriančios centralizuotos Rusijos valstybės grėsmės, statyba buvo baigta.

Iš pradžių sienoje buvo įrengti penkeri vartai, XVII a. pradžioje buvo jau dešimt vartų ir du gynybiniai bokštai, o netrukus prie gynybinės sienos, Bokšto kalne, atsirado įtvirtintas žemių ir mūro fortifikacinis statinys – bastėja. Šis miesto gynybai skirtas statinys susideda iš bokšto, artilerijai pritaikytos pasaginės dalies ir juos jungiančio tunelio.

Bastėjoje įrengtoje ekspozicijoje esanti ikonografinė medžiaga atskleidžia to meto gynybos ypatumus, o eksponuojami ginklai, patrankos – ginkluotės specifiką. Čia veikianti paroda „Naujausi Lietuvos archeologijos atradimai“ pristato per pastaruosius 15 metų archeologų visoje Lietuvoje aptiktus radinius.

Jūsų lauks ir bastėjos mitinė būtybė – Baziliskas. Pasakojama, kad dvikojį slibiną su gaidžio galva primenanti būtybė žmogų užmušdavo savo žvilgsniu ir surydavo. Visi norintieji galės stebėti iš apžvalgos aikštelės atsiveriančią naktinio Vilniaus panoramą.


birželio 15, 2018 | Vilniaus gynybinės sienos bastėja ir Kazio Varnelio namai-muziejus


Kitos naujienos

Home buttonAtgal