Kazys Varnelis ir jo „OHO!!!“

 
 

Šalyje paskelbus dviejų savaičių karantiną, Lietuvos nacionalinis muziejus šį laiką išnaudoja nuotoliniam bendravimui su lankytojais – šią savaitę supažindinsime su įdomiausiais Kazio Varnelio namų-muziejaus eksponatais bei erdvėmis.

Taip jau būna, kad lankydami muziejus vienus eksponatus juose tik apžvelgiame, o prie kitų stabtelime ir įsižiūrime atidžiau. Šiandien siūlome sustoti prie Kazio Varnelio paveikslo „Oho“, sukurto 1996-aisiais, jam dar gyvenant Amerikoje.

Dažnai Kazio Varnelio namų-muziejaus lankytojai klausia: kokia šio paveikslo sukūrimo istorija?

K. Varnelis retai pasakodavo apie savo kūrinių atsiradimą, o šioji istorija – ne tik paties autoriaus apsakyta, bet ir labai simboliška, nes paveiksle vaizduojamas dailininko, muziejaus įkūrėjo vaikystės namo stogas Alsėdžiuose, Žemaitijoje. Šio regiono architektūrai būdingi platūs ir statūs, žemiau ant namo sienų nuleisti stogai. Simboliška ir tai, kad gimtinės namų įkvėptas „Oho“ atsidūrė po K. Varnelio paskutiniųjų namų – muziejaus Vilniuje stogu, nuolatinėje jo sukurtoje ekspozicijoje.

„Žemaitijoje namams būdingi ilgesni stogai nei kituose Lietuvos regionuose, tai turbūt įkvėpė menininką kurti paveikslus, kuriuose galima aptikti archetipinių formų, raštų ir spalvų, būdingų tradicinei lietuviškai tekstilei. Viskas ateina iš šeimos“, – sako K. Varnelio namų-muziejaus muziejininkė Gabrielė Paškevičiūtė.

Kaip ir įprasta optinio meno kūriniams, šiame paveiksle galima įžvelgti įvairių objektų – jis „išeina“ iš tradicinio paveikslo formato. Žiūrovų interpretacijų apie šį K. Varnelio darbą būna pačių įvairiausių: vieni sako įžiūrintys palapinę ar paukščio galvą, kiti – origamį. Apie tai, kad meno kūrinį visi suvokiame skirtingai buvo kalbama jau septintajame XX a. dešimtmetyje. Suvokimo skirtumai atsiranda dėl amžiaus, gyvenimo patirties, žiūros taško, apšvietimo, taip pat ir dėl to, kaip veikia žiūrovo sąmonė, iššifruojanti ir pabaigianti kurti meno kūrinį.

Kompozicija „Oho“ – vietos, į kurią po ilgų klajonių sugrįžtama, ir namų nostalgijos simbolis – tapo Kazio Varnelio namų-muziejaus logotipu. Šį kūrinį galima pavadinti ir paslėptu Kazio Varnelio autoriniu parašu – signatūra, nes apvertę jį nesunkiai įžiūrėtume raidę V – Varnelis.

Daugiau idėjų #kąVeiktiKaineveikiame ieškokite: spausti čia (nuoroda)

kovo 25, 2020

Home buttonAtgal