Kazio Varnelio biblioteka – gurmaniška puota akims ir sielai

 
 

Šalyje paskelbus dviejų savaičių karantiną, Lietuvos nacionalinis muziejus šį laiką išnaudoja nuotoliniam bendravimui su lankytojais – šią savaitę supažindinsime su įdomiausiais Kazio Varnelio namų-muziejaus eksponatais bei erdvėmis.

Kazio Varnelio biblioteka įsikūrusi įspūdingoje erdvėje – XV–XVI amžių menančiame Mažosios gildijos pastate, antrojo aukšto menėje, kurioje po dienos darbų anuomet galėjo susirinkti čia pat įsikūrę pirkliai ir keliautojai.

Dabar čia – erudito ir esteto iki smulkmenų sustyguotas ir su meile sukurtas knygų pasaulis – nuo paties kolekcininko projektuotų knygų lentynų iki knygų išrikiavimo ritmikos, spalvų ir formų dermės ir kontrastų kuriamo įspūdžio.

Dailininkas, kolekcininkas ir bibliofilas K. Varnelis biblioteką pradėjo kaupti dar studijų metais, gyvendamas Kaune. Kolega iš Kauno meno mokyklos Jonas Steponavičius jam sukūrė ekslibrį, kuriuo pažymėtos kai kurios II pasaulinio karo metais Vienoje įsigytos knygos. Beje, retų leidinių ir žemėlapių tuo metu K. Varnelis galėjo įsigyti ir už „tvirčiausią“ karo laiko valiutą – lietuviškus lašinius.

Jau vėliau į K. Varnelio kolekciją pateko puikių privačiosios elitinės Vakarų Europos spaudos leidinių. Vienas iš jų – René de Chateaubriando „Paskutiniųjų Abenserago nuotykių“ bibliofilinis 1930 m. leidimas, iliustruotas François-Louis Schmiedo. Bibliotekoje rasite ir romanams neįprasto formato, įspūdingai įrištą Charlottės Brontė „Džeinės Eir“ tomą. Tokią knygą vargu ar galėsite skaityti patogiai įsitaisę ant sofos – ji skirta akių ir sielos gurmaniškai puotai.

K. Varnelio knygų kolekcijoje yra keletas Lietuvoje neįsitvirtinusio saloninės kultūros žanro – kipseko (keepsake) tomelių. Tai nedidelio tiražo, lengvo ir pramogai skirto turinio „atminties“ knygelės. Paprastai tokie leidiniai platinti meniškuose ir bohemiškuose XIX a. salonuose, pradžioje pridedamas ir prie tomelio rengimo prisidėjusių salono svečių sąrašas.

O gal Jums įdomu, ką gi dažniausiai skaitantys patys bibliofilai? „Knygų aukcionų katalogus”, – atsako Kazio Varnelio namų vedėja Daiva Vaišnienė. Gal tai ir pokštas, tačiau jame labai daug tiesos…

Daugiau idėjų #kąVeiktiKaineveikiame ieškokite: spausti čia (nuoroda)

kovo 23, 2020

Home buttonAtgal