K. Varnelio kolekcionuotos knygos: „auksinis“ šriftas ir elitinė spauda

 
 

Šalyje paskelbus dviejų savaičių karantiną, Lietuvos nacionalinis muziejus šį laiką išnaudoja nuotoliniam bendravimui su lankytojais – šią savaitę supažindinsime su įdomiausiais Kazio Varnelio namų-muziejaus eksponatais bei erdvėmis.

Kazio Varnelio bibliotekoje galima rasti unikalių asmeninės, kitaip dar vadintų privačios spaudos leidinių. Tai XIX–XX a. išleistos knygos, skirtos bibliofilų klubams, išrankiems knygų gurmanams, vertinantiems ne tik knygos turinį, bet ir vaizdą, prabangios odos ir rankų darbo popieriaus lytėjimo malonumą.

Vienas iš tokios knygos pavyzdžių – „Aukso legendos“. Įspūdingas K. Varnelio bibliotekoje saugomas meno šedevras buvo išleistas „Kelmscott Press“ leidykloje, kurios savininkas – tekstilininkas, rašytojas, vertėjas, vienas iš XIX a. Anglijoje knygos meno ir grožio propaguotojų – Williamas Morissas.

Jis pats sukūrė originalų šios knygos šriftą, primenantį senųjų rankraščių rašmenis, beje, taip ir pavadintą – „auksinis“. Pats leidinys, iliustruotas puikiais Edwardo Burne-Joneso raižiniais, formatu ir apdaila primena viduramžiškus inkunabulus. W. Morissas labai domėjosi viduramžiais, ypač to laikotarpio Šiaurės tautų kultūra ir mitologija, yra išvertęs islandų sagas ir „Edas“ – senovės islandų tekstus.

„Aukso legendas“ XIII a. surinko ir surašė vienuolis dominikonas Jokūbas Voraginietis. Tai pasakojimai apie šventųjų gyvenimus, krikščioniškąsias vertybes ir tradicijas. Knyga, mokiusi švento gyvenimo principų, buvusi tokia populiari tarp tikinčiųjų, kad kai kurie tiražai net gausesni nei Biblijos leidimų. Į anglų kalbą XV a. ją išvertė pirklys, diplomatas, leidėjas Williamas Caxtonas.

Elitiniams leidiniams būdingas ir prabangus įrišimas, ir originalios gamybos technologijos. Štai „Chiswick“ leidyklos knyga Thomo Moro „Utopija“ spausdinta ant senoviškai rankiniu būdu pagaminto popieriaus. Dviejų spalvų spaudos šedevras 1927 m. tarptautinėje Bolonijos knygų mugėje pripažintas vienu iškiliausių knygos meno pavyzdžių.

Privati spauda – ypatinga prabangos prekė, tiražai nedideli, neskirti masinei prekybai. O kad savininkas žinotų, kokios vertės ir retumo leidinį yra įsigijęs, egzemplioriai būdavo numeruoti ar net įrašoma pavardė to, kuriam konkretus tomas skiriamas.

Daugiau idėjų #kąVeiktiKaineveikiame ieškokite: spausti čia (nuoroda)

kovo 24, 2020

Home buttonAtgal