Atnaujinta Naujojo arsenalo tautinio kostiumo ekspozicija

 
 

Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia apsilankyti atnaujintoje Naujojo arsenalo nuolatinės ekspozicijos dalyje, kur nuo šio mėnesio bus galima išvysti muziejaus Tekstilės atkūrimo dirbtuvėse padarytas šventinės valstiečių aprangos rekonstrukcijas.

Tekstilės atkūrimo dirbtuvės muziejaus Etninės kultūros skyriuje veikia nuo 2007 m., o čia daromos XVIII a.–XX a. pradžios valstiečių šventinės aprangos kopijos ir rekonstrukcijos nuolat pildo muziejuje sukauptą didžiausią XIX a.–XX a. pradžios valstiečių šventinės aprangos rinkinį.

Šių dirbtuvių sėkmę lemia tai, kad prie kostiumų atkūrimo darniai dirba įvairių sričių specialistai. Muziejininkės parenka drabužių ir audinių pavyzdžius, ieško patikslinančių duomenų ikonografinėje, aprašomojoje medžiagoje ir moksliniuose tyrinėjimuose, vėliau iš padarytų kopijų ir rekonstrukcijų komplektuoja tautinius kostiumus ekspozicijoms. Pačias kopijas ir rekonstrukcijas daro sertifikuotos tradicinių amatų meistrės audėjos, mezgėjos, pynėjos, siuvėjos, siuvinėtojos; joms talkina batsiuviai ir juvelyrai.

Gamybos proceso metu siekiama tiksliai pakartoti naminio audimo, nėrimo ar siuvinėjimo technikas, liaudiškų drabužių sukirpimo ir pasiuvimo būdus. Tradiciniai kostiumai siuvami iš rankinėmis audimo staklėmis išaustų lininių, vilnonių, pusvilnonių audinių, puošiami tradicinėmis siuvinėjimo technikomis, nėriniais, mezginiais. Šiuolaikiškos žaliavos yra kitokios nei buvusios XIX amžiuje, tačiau audžiama autentiškomis staklėmis, dažoma namudės sąlygomis augaliniais ir pirktiniais dažais. Atskiroms kostiumo dalims pritaikomi fabrikiniai audiniai ir apdailos medžiagos, panašios į naudotas XIX amžiuje.

Atkreipiame dėmesį, kad, norėdami išsamiau susipažinti su eksponuojamais sukomplektuotais kostiumais, lankytojai yra kviečiami apsilankyti muziejaus internetinėje svetainėje veikiančioje virtualioje parodoje „Tautinis kostiumas – graži ir nesenstanti mada“.


 

balandžio 30, 2018 | Naujasis arsenalas, Arsenalo g. 1


Kitos naujienos

Home buttonAtgal