Archeologijos dienos


Archeologijos dienos

Birželio 14–15 d. Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Lietuvos archeologijos draugija, prisijungdami prie Nacionalinio prevencinės archeologijos tyrimų instituto (Prancūzija) idėjos, kviečia švęsti Archeologijos dienas ir siūlo plačiausią renginių programą Lietuvoje.

Archeologijos dienas Lietuvos nacionalinis muziejus pradės konsultacijomis, kurios šalyje rengiamos pirmą kartą. Visi, susidomėję archeologija ir norintys daugiau sužinoti apie archeologinius radinius, patys tokių radinių turintys ir norintys juos padovanoti, birželio 14 d. kviečiami užsukti į Archeologijos ekspoziciją (Arsenalo g. 3). Nuo 12 iki 18 val. archeologai atsakys į lankytojų klausimus, teiks konsultacijas ir patarimus.

Pirmą kartą lankytojai kviečiami ir į Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologinių radinių saugyklas. Ekskursijos dalyvius su saugomais eksponatais, kurių didžioji dalis dar niekur nerodyta, supažindins muziejaus archeologas. Speciali ekskursija bus organizuojama du kartus, tačiau į ją būtina užsiregistruoti iš anksto.

Lietuvos nacionalinis muziejus, Archeologijos ekspozicijoje visuomenei pristatantis daugiau nei 4 tūkst. įvairiausių radinių, penktadienį kviečia į temines ekskursijas – „Gintaras akmens amžiuje“, „Pažink geležies amžių per 7 eksponatus“, „Simboliai priešistorėje“.

Penktadienio programą pabaigs archeologo Gyčio Grižo pasakojimas, apie tai, kaip ant Gedimino kalno buvo rasti sukilėlių palaikai. Archeologinis detektyvas truko beveik trejus metus. Kaip archeologai identifikavo 1863–1864 m. sukilimo dalyvius, ir ar tikrai jau galima sudėti taškus ant i sužinosite susitikimo metu.

Šeštadienį lankytojai kviečiami į mokslinių tyrimų ir restauravimo laboratorijas. Įdomu bus visiems – nuo vaiko iki senjoro. Archeologai, archeobotanikai, zooarcheologai ir rekonstruktoriai kvies susipažinti su žmonių praeitį liudijančiais radiniais: metaliniai įrankiai, odos ir keramikos dirbiniais. Medžius ir augalų liekanas tyrinėsite pro mikroskopą, sužinosite, kaip akmens amžiaus žmogus skaldė titnagą ir jį apdirbo.

Muziejaus vidiniame kieme (Arsenalo g. 3) veiks archeologijos kaimelis. Čia į rankas galėsite paimti svarbiausius archeologo darbo įrankius: mentelę, šepetėlį, metalo ieškiklį. Specialistai pamokys pieštuku nubraižyti brėžinį, tachometru ir nivelyru matuoti aukščius ir atlikti kitus kasdienius archeologo darbus.

Abi dienas, birželio 14 ir 15 d., lankytojai Lietuvos nacionalinio muziejaus Archeologijos ekspoziciją (Arsenalo g. 3) galės lankyti nemokamai. Penktadienį nuo 10 iki 22 val., o šeštadienį nuo 10 iki 18 val.

Pirmą kartą nacionalines Archeologijos dienas prieš 10 metų pradėjo minėti Prancūzija. Šiemet, minėdami jubiliejų, prancūzai pakvietė įvairius Europos šalių muziejus ir kultūrines įstaigas dalyvauti Archeologijos dienose kartu.

Į prancūzų kvietimą prisijungti sureagavo daugiau nei 12 šalių, tarp jų ne tik Lietuva, bet ir Šveicarija, Jungtinė Karalystė, Airija, Portugalija, Italija, Malta, Lenkija, Austrija.

 

Renginių programa

 

Birželio 14 d., penktadienis

 

Nemokamas savarankiškas Archeologijos ekspozicijos lankymas

Minint Archeologijos dienas, Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia nemokamai aplankyti Archeologijos ekspoziciją, kurioje pristatoma daugiau kaip 4 tūkstančiai archeologinių radinių. Tai unikalūs baltų kultūros pavyzdžiai, reprezentuojantys Lietuvos kultūrą nuo pirmųjų gyventojų pasirodymo šalies teritorijoje XI tūkstantmetyje pr. Kr. iki Lietuvos valstybės susidarymo XIII amžiuje. 

 

Kada? 10.00–22.00 val.

Kur? Archeologijos ekspozicija, Arsenalo g. 3

 

 Archeologo konsultacijos ir radinių atpažinimas

Visi, susidomėję archeologija ir norintys paklausti apie archeologinius radinius, patys tokių radinių turintys ir galintys juos padovanoti, kviečiami į Lietuvos nacionalinį muziejų. Čia Jūsų lauks archeologas, galintis patarti ir atsakyti į rūpimus klausimus.

 

Kada? 12.00–18.00 val.

Kur? Archeologijos ekspozicija, Arsenalo g. 3

 

Ekskursijos į archeologinių radinių ir eksponatų saugyklas

Unikali ekskursija. Iš anksto užsiregistravusiems lankytojams pirmą kartą atveriamos Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologinių radinių saugyklos. Ekskursijos dalyvius su saugomais eksponatais, kurių didžioji dalis dar niekur nematyta, supažindina muziejaus archeologas.

Kada? 15.30 val. Būtina išankstinė registracija informacija@lnm.lt (grupė iki 15 žmonių)

           16.30 val. Būtina išankstinė registracija informacija@lnm.lt (grupė iki 15 žmonių)

Kur? T. Kosciuškos g. 3. Gidas pasitiks prie vartų.

 

Teminės ekskursijos po Archeologijos ekspoziciją

Lietuvos nacionalinio muziejaus Archeologijos ekspozicijoje pristatoma daugiau nei 4 tūkst. įvairių archeologinių radinių, pasakojančių apie Lietuvos priešistorę ir jos žmogų. Temines ekskursijas vedantys archeologai supažindins lankytojus su unikaliais baltų kultūros eksponatais, gintaro dirbiniais, pristatys šalies raidą nuo pirmųjų gyventojų pasirodymo iki Lietuvos valstybės susidarymo XIII amžiuje.

Kada? 15.00 val. „Gintaras akmens amžiuje“

            16.00 val. „Pažink geležies amžių per 7 eksponatus“

           17.00 val. „Simboliai priešistorėje“

Kur? Archeologijos ekspozicija, Arsenalo g. 3

 

Archeologinis detektyvas: kaip buvo surasti sukilėlių palaikai?

Ant Gedimino kalno Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai rado dvidešimties 1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikus. Archeologas Gytis Grižas kviečia pasiklausyti, kaip vyko tyrimai, kaip buvo atpažinti sukilėliai ir kokios yra tolesnės tyrimų perspektyvos.

 

Kada? 20.00 val.

Kur? Archeologijos ekspozicija, Arsenalo g. 3

 

Birželio 15 d., šeštadienis

 

Nemokamas savarankiškas Archeologijos ekspozicijos lankymas

Minint Archeologijos dienas, Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia nemokamai aplankyti Archeologijos ekspoziciją, kurioje pristatoma daugiau kaip 4 tūkstančiai archeologinių radinių. Tai unikalūs baltų kultūros pavyzdžiai, reprezentuojantys Lietuvos kultūrą nuo pirmųjų gyventojų pasirodymo šalies teritorijoje XI tūkstantmetyje pr. Kr. iki Lietuvos valstybės susidarymo XIII amžiuje. 

 

Kada? 10.00–18.00 val.

Kur? Archeologijos ekspozicija, Arsenalo g. 3

 

Mokslinių tyrimų laboratorija

Tyrėjai – archeologai, archeobotanikai, zooarcheologai ir rekonstruktoriai – supažindins su įvairiausiais žmonių praeitį liudijančiais radiniais: metaliniais įrankiai, odos ir keramikos dirbiniais, kaulo ir titnago įnagiais. Laboratorijos mokslininkai pristatys darbo mikroskopu subtilybes, archeologinės medienos, augalų liekanų, gyvulių kaulų tyrimų galimybes, taip pat supažindins su titnago skaldymo ir apdirbimo technika.

 

 

Kada? 12.00–18.00 val.

Kur? Archeologijos ekspozicijoje (pirmame aukšte), Arsenalo g. 3

 

Restauravimo laboratorija

Archeologai-restauratoriai lankytojams papasakos apie archeologinių dirbinių restauravimo virtuvę. Pamatysite, kaip restauruojami metalo, keramikos, tekstilės, odos dirbiniai.

Teminiai pasakojimai Restauravimo laboratorijoje numatomi kas pusvalandį: 12.00 val., 12.30 val., 13.00 val., 13.30 val., 14.00 val., 14.30 val., 15.00 val., 15.30 val., 16.00 val., 16.30 val., 17.00 val., 17.30 val.

 

Kada? 12.00–18.00 val.

Kur? Archeologijos ekspozicijoje (antrame aukšte), Arsenalo g. 3

 

Edukaciniai užsiėmimai „Tapk archeologinių tyrimų dalyviu!

 

Tapk archeologinių tyrimų dalyviu! Kviečiame paimti į rankas svarbiausius archeologo darbo įrankius: mentelę, šepetėlį, metalo ieškiklį, pieštuku braižyti brėžinį, tacheometru ir nivelyru matuoti aukščius, kartu su archeologais atlikti daug kitų intriguojančių darbų.

 

Kada? 12.00–18.00 val.

Kur? Vidinis muziejaus kiemas, Arsenalo g. 3

 

Žaislų muziejaus edukaciniai užsiėmimai

Įvairių laikotarpių radiniai ir jų analizė leidžia pažinti ne tik tai, kaip ir kur žmonės gyveno iki šių dienų, bet ir suprasti, kokie jie buvo sumanūs bei išradingi! Žaislų muziejus kviečia mažuosius atlikti smagias rekonstrukcines užduotis. Dalyviai įsitikins, kad gyvenime išmanyti daug įvairių dalykų yra labai naudinga.

 

Kada? 16.00–18.00 val.

Kur? Archeologijos ekspozicija, Arsenalo g. 3

birželio 14, 2019


Kitos naujienos

Home buttonAtgal